slideslideslide

Aktualności

Pompy wirowe i wyporowe - porównanie działania i specyfiki pomp do ścieków


Obecnie zastosowanie znajdują różnorodne modele pomp do ścieków, jednak cel każdego z nich jest jeden: transportowanie płynów z niższego poziomu na wyższy. Różnice...
czytaj więcej ...
Rodzaje pomp do ścieków domowych

Ogólnym zadaniem wszelkiego rodzaju pomp jest transportowanie cieczy, np. z niższego poziomu na wyższy. Pompy znajdują zastosowanie w różnorodnych dziedzinach przemysłu, ale także...
czytaj więcej ...
Pompownia domowa - montaż i eksploatacja
Domowa pompownia ścieków sprawdza się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie nie można odprowadzić ścieków sanitarnych z budynku w tradycyjny grawitacyjny sposób. Jest to element...
czytaj więcej ...
rzetelna firma


Obecnie zastosowanie znajdują różnorodne modele pomp do ścieków, jednak cel każdego z nich jest jeden: transportowanie płynów z niższego poziomu na wyższy. Różnice ujawniają się przede wszystkim w kwestii elementu roboczego odpowiadającego za przenoszenie energii z zasilającego pompę silnika na ciecz, ponieważ może to być wirnik lub tłok.
W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć nieco temat dwóch rodzajów pomp do ścieków, a mianowicie pomp wirowych i wyporowych. W skrócie opiszemy ich działanie, różnice oraz podobieństwa.

Specyfika pomp wirowych i wyporowych

Jak już zostało wspomniane, pompy wirowe od pomp wyporowych różnią się elementem roboczym. W pompach wirowych elementem roboczym jest wirnik (stąd też ich nazwa), który obraca się wokół własnej osi, a w pompach wyporowych jest to tłok, który przetacza ciecz z przestrzeni ssawnej do przestrzeni tłocznej.
Pompy wyporowe, określane również mianem objętościowych, wyposażone są w rotor, wytwarzający siłę hydrauliczną poruszając się we wnętrzu statora. Ze względu na duże ciśnienie wytwarzane podczas działania pompy powinna być ona zaopatrzona w odpowiedni element bezpieczeństwa, np. zawór przelewowy.
Ze względu na sposób poruszania się elementy roboczego możemy podzielić pompy wyporowe na pompy o ruchu posuwisto-zwrotnym, pompy o ruchu obrotowym, a także pompy o ruchu obrotowo-zwrotnym.
Z kolei pompy wirowe, czyli przepływowe, za sprawą ruchu wirnika wytwarzają wzrost ciśnienia i energii kinetycznej cieczy, przez co jest ona zasysana przy wlocie, gdy po przeciwnej stronie powstaje nadwyżka ciśnienia. Pompy wirowe znajdują zdecydowanie szersze zastosowanie i są o wiele częściej wybierane. Wynika to z faktu nie tylko nieco niższej ceny, ale i możliwości nieprzerwanej pracy i niezawodnego działania. Co więcej, urządzenia te dostępne są w znacznie mniejszych rozmiarach niż standardowe pompy wyporowe, a jednocześnie wykazują porównywalne parametry pracy.
Klasyfikacji pomp wirowych możemy dokonać na podstawie sposobu ich uruchamiania. Wyróżniamy więc pompy wirowe krętne i pompy wirowe krążeniowe (samozasysające).