slideslideslide

Aktualności

Pompy wirowe i wyporowe - porównanie działania i specyfiki pomp do ścieków


Obecnie zastosowanie znajdują różnorodne modele pomp do ścieków, jednak cel każdego z nich jest jeden: transportowanie płynów z niższego poziomu na wyższy. Różnice...
czytaj więcej ...
Rodzaje pomp do ścieków domowych

Ogólnym zadaniem wszelkiego rodzaju pomp jest transportowanie cieczy, np. z niższego poziomu na wyższy. Pompy znajdują zastosowanie w różnorodnych dziedzinach przemysłu, ale także...
czytaj więcej ...
Pompownia domowa - montaż i eksploatacja
Domowa pompownia ścieków sprawdza się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie nie można odprowadzić ścieków sanitarnych z budynku w tradycyjny grawitacyjny sposób. Jest to element...
czytaj więcej ...
rzetelna firma

Ogólnym zadaniem wszelkiego rodzaju pomp jest transportowanie cieczy, np. z niższego poziomu na wyższy. Pompy znajdują zastosowanie w różnorodnych dziedzinach przemysłu, ale także w życiu codziennym każdego gospodarstwa domowego. Odpowiednie rodzaje pomp służą nam do regularnego odprowadzania ścieków.

Główne rodzaje pomp do ścieków

Każda pompa do ścieków składa się z kilku kluczowych części, które determinują jej pracę. Głównymi elementami roboczymi są wirnik (rotor), wykonujący ruch wirowy podczas pracy pompy, oraz tłok, który wywiera nacisk na substancję lub porusza się pod jej wpływem. Na podstawie tych dwóch elementów możemy wyróżnić główne rodzaje pomp do ścieków:
  • pompy wirowe (przepływowe)
  • pompy wyporowe (objętościowe)
Częste zastosowanie znajdują pompy wirowe, w których najważniejszym elementem jest wirnik. Budowa wirnika zależy od modelu pompy. Zawsze jednak ma on za zadanie zwiększanie ciśnienia cieczy, przez co możliwe jest zasysanie jej po stronie wlotu pompy i wyrzucenie po stronie tłocznej, gdzie pojawia się nadwyżka ciśnienia. W przypadku tych pomp najważniejsza jest prędkość obrotowa wirnika, wysokość podnoszenia (uzależniona od natężenia przepływu), a także wydajność. Niektóre modele pomp zawierają większą ilość wirników, które osadzane są na jednym wale, co pozwala zwiększyć wysokość podnoszenia.
Drugim rodzajem są pompy wyporowe wyposażone w ruchomy, odpowiednio dopasowany do obudowy tłok, który porusza się w korpusie i powoduje zmianę ciśnienia po obu jego stronach. Powstaje wówczas różnica ciśnień, która powoduje ruch cieczy, przez co pompa może ją zassać i wytłoczyć. Tłok w tego rodzaju pompach może wykonywać różnego rodzaju ruchy, w tym wahadłowy, obrotowy (stator i rotor), obiegowy lub posuwisto-zwrotny. Pompy wyporowe ze względu na swoją wszechstronność, niewielkie gabaryty, nieblokowalny rozdrabniacz oraz możliwości podnoszenia cieczy na duże odległości i wysokości zyskują coraz większą popularność.
Istnieją również hybrydowe rozwiązania w postaci pomp wirowo-wyporowych oraz wirowo-odrzutowych. To nowoczesne pompy znajdujące zastosowanie w pompowniach domowych. Wykazują bardzo dobre parametry oraz skuteczność i wydajność działania. Dodatkowo mogą być wyposażone w rozdrabniacz ułatwiający ich działanie.