Serwis przepompowni. Kiedy skorzystać z pomocy fachowców?
Przepompownie to element kanalizacji ciśnieniowej, który jest stosowany wszędzie tam, gdzie nie istnieje grawitacyjna sieć kanalizacyjna. Przyczynami tego stanu są zazwyczaj nierówne ukształtowanie terenu, występowanie cieków wodnych, a także mała gęstość zabudowy na danym obszarze. Przepompownie są wtedy niezbędne, aby móc odprowadzać ścieki. Dlaczego należy wykonywać ich serwis?
Czym jest przepompownia ścieków?
Przepompownia jest częścią układu tłocznego, a jej zadanie to przenoszenie ścieków z poziomu niższego na wyższy. Składa się ona zawsze z pompy oraz zbiornika do gromadzenia nieczystości. Często stanowi komponent większego układu, jakim jest sieć kanalizacji ciśnieniowej znajdująca się np. na osiedlu. Oprócz zastosowania komercyjnego przepompownie budowane są także przy zakładach przemysłowych, gospodarstwach rolnych, dużych ośrodkach wczasowych, a także wchodzą w skład systemu kanalizacji miejskiej lub gminnej. Przez urządzenia te codziennie przepływają litry zanieczyszczeń, które nie pozostają bez wpływu na ich stan. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzać prace konserwacyjne.
Co obejmuje serwis przepompowni?
Na to, jak często należy wykonywać serwis przepompowni, ma wpływ sposób i intensywności ich eksploatacji – jest to uzależnione między innymi od rodzaju obsługiwanego przez nią obiektu. Czyszczenie oraz okresowe przeglądy układu tłocznego i pompy skutecznie chronią przed wszelkiego rodzaju awariami. Podczas prac usuwa się zalegający w urządzeniach szlam, tłuszcz czy piasek. Praca przepompowni często jest także zakłócona przez niepoprawne działanie sond pływakowych, które są oblepione zanieczyszczeniami. Oczyszczanie pomp wirnikowych oraz udrażnianie rurociągów tłocznych to zabiegi dające efekt w postaci prawidłowego i wydajnego działanie przepompowni. W czasie serwisowania kontroluje się również pracę całego jej układu sterowania, automatyki, zaworów, zasuw, instalacji elektrycznej oraz wentylacji mechanicznej.