
Prawidłowe działanie pompowni domowej w dużej mierze zależy nie tylko od jakości zastosowanych poszczególnych elementów konstrukcyjnych, ale również od prawidłowego montażu oraz późniejszej eksploatacji.
Montaż i eksploatacja pompowni domowej
Podczas montażu przydomowej pompowni ścieków przede wszystkim należy dokładnie postępować zgodnie z instrukcją opracowaną przez producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykonanie prawidłowej podsypki i obsypki oraz jej utwardzenia przy zabudowie zbiornika. Bardzo ważne jest też szczelne podłączenie poszczególnych przewodów grawitacyjnych, właściwe rozłożenie czujników poziomu i dokładne zabezpieczenie komory przed wyporem (jeśli istnieje ryzyko wyporu związane z występowaniem na danym terenie wysokiego poziomu wód gruntowych). Należy również rozważyć zabezpieczenie grawitacji w zawór przeciwzalewowy, jeżeli istnieje ryzyko zalania pomieszczeń budynku.Prawidłowe i długotrwałe działanie pompowni domowej zależy również od prawidłowej eksploatacji. Od razu należy jednak dodać, że jeśli podczas standardowego użytkowania nie wystąpią żadne problemy wynikające z przyczyn niezależnych (np. wady ukryte, błędy przy montażu lub w doborze instalacji) zwykle pompownia działa bezawaryjnie przez wiele długich lat. Oczywiście należy przy tym przestrzegać wszystkich zaleceń i zasad określonych przez producenta.
Trzeba jednak uważać przede wszystkim na ścieki, które zawierają w sobie elementy i substancje takie jak piasek, gruz czy chemikalia, a także różnego rodzaju kawałki tekstyliów, watę, chusteczki nawilżające, podpaski, patyczki do uszu, a także wiele innych przedmiotów, które nie powinny być usuwane do kanalizacji. Mogą one skutecznie zaburzyć jej prawidłowe działanie, przyczyniając się do skrócenia żywotności elementów pompowni oraz być powodem przestoju w pracy. Warto też wykonywać regularne przeglądy serwisowe pompowni domowej zarówno ze strony użytkownika jak również szersze i dokładniejsze producenta lub innych firmy wyspecjalizowanych – podpowiada doradca z firmy INWAP.