Tel:(+48) 77 416 17 16 Tel:(+48) 77 411 47 90
slideslideslide

Aktualności

Oznakowanie CE - etykieta wyrobu Pompownia ścieków "INWAP PKS"
Oznakowanie CE - etykieta wyrobu Pompownia ścieków "INWAP PKS" Szanowni klienci

Informujemy, iż oferowane oraz dostarczone wyroby budowlane z serii Pompownie ścieków...
czytaj więcej ...
Automatyka i sterowanie w przepompowni ścieków
Automatyka i sterowanie w przepompowni ścieków
Systemy odprowadzania płynnych odpadów są istotnym elementem infrastruktury każdego miasta. Dzięki sprawnie działającej...
czytaj więcej ...
Serwis przepompowni. Kiedy skorzystać z pomocy fachowców?
Serwis przepompowni. Kiedy skorzystać z pomocy fachowców? Przepompownie to element kanalizacji ciśnieniowej, który jest stosowany wszędzie tam, gdzie nie istnieje grawitacyjna...
czytaj więcej ...
rzetelna firma


Obecnie zastosowanie znajdują różnorodne modele pomp do ścieków, jednak cel każdego z nich jest jeden: transportowanie płynów z niższego poziomu na wyższy. Różnice ujawniają się przede wszystkim w kwestii elementu roboczego odpowiadającego za przenoszenie energii z zasilającego pompę silnika na ciecz, ponieważ może to być wirnik lub tłok.
W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć nieco temat dwóch rodzajów pomp do ścieków, a mianowicie pomp wirowych i wyporowych. W skrócie opiszemy ich działanie, różnice oraz podobieństwa.

Specyfika pomp wirowych i wyporowych

Jak już zostało wspomniane, pompy wirowe od pomp wyporowych różnią się elementem roboczym. W pompach wirowych elementem roboczym jest wirnik (stąd też ich nazwa), który obraca się wokół własnej osi, a w pompach wyporowych jest to tłok, który przetacza ciecz z przestrzeni ssawnej do przestrzeni tłocznej.
Pompy wyporowe, określane również mianem objętościowych, wyposażone są w rotor, wytwarzający siłę hydrauliczną poruszając się we wnętrzu statora. Ze względu na duże ciśnienie wytwarzane podczas działania pompy powinna być ona zaopatrzona w odpowiedni element bezpieczeństwa, np. zawór przelewowy.
Ze względu na sposób poruszania się elementy roboczego możemy podzielić pompy wyporowe na pompy o ruchu posuwisto-zwrotnym, pompy o ruchu obrotowym, a także pompy o ruchu obrotowo-zwrotnym.
Z kolei pompy wirowe, czyli przepływowe, za sprawą ruchu wirnika wytwarzają wzrost ciśnienia i energii kinetycznej cieczy, przez co jest ona zasysana przy wlocie, gdy po przeciwnej stronie powstaje nadwyżka ciśnienia. Pompy wirowe znajdują zdecydowanie szersze zastosowanie i są o wiele częściej wybierane. Wynika to z faktu nie tylko nieco niższej ceny, ale i możliwości nieprzerwanej pracy i niezawodnego działania. Co więcej, urządzenia te dostępne są w znacznie mniejszych rozmiarach niż standardowe pompy wyporowe, a jednocześnie wykazują porównywalne parametry pracy.
Klasyfikacji pomp wirowych możemy dokonać na podstawie sposobu ich uruchamiania. Wyróżniamy więc pompy wirowe krętne i pompy wirowe krążeniowe (samozasysające).