Tel:(+48) 77 416 17 16 Tel:(+48) 77 411 47 90
slideslideslide

Aktualności

Oznakowanie CE - etykieta wyrobu Pompownia ścieków "INWAP PKS"
Oznakowanie CE - etykieta wyrobu Pompownia ścieków "INWAP PKS" Szanowni klienci

Informujemy, iż oferowane oraz dostarczone wyroby budowlane z serii Pompownie ścieków...
czytaj więcej ...
Automatyka i sterowanie w przepompowni ścieków
Automatyka i sterowanie w przepompowni ścieków
Systemy odprowadzania płynnych odpadów są istotnym elementem infrastruktury każdego miasta. Dzięki sprawnie działającej...
czytaj więcej ...
Serwis przepompowni. Kiedy skorzystać z pomocy fachowców?
Serwis przepompowni. Kiedy skorzystać z pomocy fachowców? Przepompownie to element kanalizacji ciśnieniowej, który jest stosowany wszędzie tam, gdzie nie istnieje grawitacyjna...
czytaj więcej ...
rzetelna firma

Automatyka i sterowanie w przepompowni ścieków


Systemy odprowadzania płynnych odpadów są istotnym elementem infrastruktury każdego miasta. Dzięki sprawnie działającej kanalizacji nie występuje ryzyko zanieczyszczania środowiska oraz rozwoju groźnych chorób zakaźnych. Aby spełniała ona swoje zadanie, powinna być odpowiednio skonstruowana. Jej ważnym elementem jest zautomatyzowana przepompownia ścieków.

 

Jakie zadanie pełni przepompownia ścieków?

 

Przepompownia ścieków jest elementem instalacji kanalizacyjnej, który odpowiada za tłoczenie płynnych odpadów, a tym samym wymusza ich ruch w określonym kierunku – zarówno liniowym, jak i na wyższy poziom. Dzięki jej pracy ciecz i osady nie zatrzymują się i nie blokują światła rur kanalizacyjnych, a ich przemieszczanie odbywa się tam, gdzie jest to pożądane. Pod względem budowy przepompownia jest urządzeniem zbiornikowo-tłocznym wyposażonym w armaturę hydrauliczną, elementy instalacji oraz system sterowania. Ten ostatni odpowiada za prawidłową pracę oraz pompowanie ścieków w określonym tempie przepływu. Poza płynnymi odpadami komunalnymi czy przemysłowymi przepompownia może też służyć do wymuszania ruchu wód drenażowych. Urządzenia tego typu są instalowane w zbiorniku, do którego spływają zanieczyszczenia z wielu gospodarstw. Stamtąd, za pomocą pomp zatapialnych, są tłoczone do kolektora kanalizacyjnego lub wprost do oczyszczalni. Zależnie od wielkości przepompowni oraz zasięgu jej działania, wyróżnia się modele: przemysłowe, komunalne, sieciowe, strefowe przydomowe lub pracujące bezpośrednio przy oczyszczalni ścieków.

 

Systemy automatyki i sterowania przepompowni

 

Współczesne instalacje przemysłowe i komunalne nie mogą się obejść bez systemów automatyki i sterowania. Dzięki nim nie tylko można do minimum ograniczyć udział człowieka w tej nieprzyjemnej i niebezpiecznej pracy. Automatyzacja pozwala też usprawnić proces i przyspieszyć go, dzięki czemu staje się efektywny oraz ekonomiczny. Automatyka i sterowanie przepompowni ścieków pozwalają też na samoistne dostosowywanie się tempa pracy i wydajności urządzeń do konkretnych potrzeb. Dotyczy to np. wydajności pracy pomp w odniesieniu do ilości tłoczonych odpadów. Na kompleksowy automatyczny układ sterowania pompowni składają się: regulatory poziomu cieczy np. pływaki, hydrosondy itp., zawory zwrotne, odcinające i inne oraz szafki sterujące pracą pompy.

We wnętrzu typowej szafki jest zainstalowany sterownik mikroprocesorowy, który odpowiada za prawidłową pracą urządzenia oraz za jego ochronę przed skutkami różnych niesprzyjających warunków zewnętrznych. Do funkcji sterownika zaliczają się:

  • nadzorowanie zasilania,
  • zabezpieczenia różnicowo-prądowe, przeciążeniowe, przed suchobiegiem przed zanikiem faz zasilających itp.,
  • automatyczne sterowanie pracą pomp – sekwencyjne, przemienne, z ustawieniem zmiany pracy jednej pompy na inną z określonym czasie,
  • sygnalizacja stanu awaryjnego (przelewowego),
  • automatyczne uruchomienie pompy zapasowej w przypadku awarii urządzenia głównego,
  • wizualizacja stanu pracy przepompowni
  • sygnalizacja alarmowa,
  • licznik godzin pracy,

oraz kilka innych rozwiązań dostosowanych do potrzeb konkretnego systemu przepompowni.

Opcjonalnie w szafkach sterujących pracą przepompowni instaluje się też rozmaite czujniki, liczniki, kontrolery i sygnalizatory. Dzięki nim jest możliwe natychmiastowe zatrzymanie pracy urządzeń podczas awarii i wyeliminowanie kosztownych uszkodzeń. Sterowniki i czujniki mogą też współpracować z odbiornikami zewnętrznymi za pomocą łączy bezprzewodowych.